












HP OmniBook X Flip Next Gen AI 14 är en flexibel 2-i-1-dator med 14-tums OLED-skärm i 2.8K-upplösning och touchfunktion. Den drivs av AMD Ryzen 5-processor och har 16 GB RAM samt en snabb 512 GB SSD. Med bakgrundsbelyst tangentbord, Wi-Fi, Bluetooth och Windows 11 är den anpassad för både arbete och studier.
| Funktion | Specifikation |
|---|---|
| Näyttökoko | 14" 2.8k+ OLED i 16:10 format |
| Näytön resoluutio | 2880 x 1800 |
| Prosessori | AMD Ryzen AI 5 340 3.4 GHz (4.8 GHz Turbo) |
| Prosessoriytimen | 6 sydämiä |
| Välimuisti | 16 MB L3-cache |
| Simultaneous multithreading | Processorn stödjer simultaneous multithreading för bättre prestanda |
| Neural bearbetningsenhet | AMD Ryzen AI |
| Muisti | 16 GB DDR5 RAM-minne |
| Enimmäis-muisti asema | RAM-minnet är fastlött och kan inte uppgraderas |
| Tallennustilaa | 512 GB SSD-hårddisk M.2 NVMe |
| Näytönohjain | AMD Radeon 840M |
| Optinen asema | Saknar CD/DVD-läsare |
| Langallinen verkko | Nej |
| Langattoman verkon | Wi-Fi 7 (2x2) med stöd för 5.8 Gbit/s |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 integrerat |
| Webcam | 5 MP IR-kamera med temporal brusreducering och integrerad dubbel digital mikrofonuppsättning |
| Kaiuttimet | DTS:X Ultra med dubbla högtalare |
| HDMI | En HDMI 2.1-utgång |
| Antal USB 3.2 Gen 2 typ A | Två portar |
| Antal USB 3.2 Gen 2 typ C | En port |
| Akku | 3-kennon akku |
| Hiirimatto | Multitouch |
| Näppäimistö | Taustavalaistu |
| Språklayout | Ruotsi, Tanska, Suomi, Norja |
| Paino | 1,4 kg |
| Leveys | 31.3 cm |
| Korkeus | 1,5 cm |
| Syvyys | 21.9 cm |
| Operativsystem | Windows 11 Home 64-bit kommer förinstallerat |
| Kielituki | Ruotsi, Tanska, Norja, Suomi, Englanti |
| Takuu | 12 kuukautta Hewlett-Packard |
| Ympäristöhyväksyntää | Energy Star ja EPEAT Gold |
| Tarvikkeet | Laddningsbar HP Active Pen pekpenna |
| Most suitable use | Office and work |
| Product family | Computers |
| Product type | Laptop |
| USB4 Type C portar | En USB-port (40 Gbps) |

HP OmniBook X Flip Next Gen AI 14 är en flexibel 2-i-1-dator med 14-tums OLED-skärm i 2.8K-upplösning och touchfunktion. Den drivs av AMD Ryzen 5-processor och har 16 GB RAM samt en snabb 512 GB SSD. Med bakgrundsbelyst tangentbord, Wi-Fi, Bluetooth och Windows 11 är den anpassad för både arbete och studier.