










HP Omen 16-ap0811no är en kraftfull speldator för användare som vill spela de senaste titlarna med hög detaljnivå. Den 16-tum stora IPS-skärmen med 2.5K-upplösning ger skarpa bilder och breda betraktningsvinklar, medan det dedikerade RTX 5070-grafikkortet levererar flytande spelupplevelse i 1080p och högre upplösningar. Med 16 GB RAM och en snabb 1 TB SSD kan du snabbt starta spel och multitaska utan problem. Det bakgrundsbelysta tangentbordet gör det bekvämt att spela i mörkare miljöer, och datorn är redo för Windows 11 direkt vid start.
|
|
|
|
|
|
|
Valmis aloittamaan
|
| Funktion | Specifikation |
|---|---|
| Näyttökoko | 16" QHD+ 240 Hz Antireflex IPS |
| Näytön resoluutio | 2560 x 1600 |
| Prosessori | AMD Ryzen 9 8940HX 2.4 Ghz (5.3 GHz Turbo) |
| Prosessoriytimen | 16 kärnor |
| Välimuisti | 64 MB L3-cache |
| Simultaneous multithreading | Processorn stödjer simultaneous multithreading för bättre prestanda |
| Muisti | 16 GB DDR5 RAM-minne |
| Enimmäis-muisti asema | 64 GB |
| Tallennustilaa | 1 TB PCIe NVMe SSD |
| Näytönohjain | NVIDIA GeForce RTX 5070 med 8 GB GDDR7 |
| Optinen asema | Saknar CD/DVD-läsare |
| Langallinen verkko | 1 Gbit/ s |
| Langattoman verkon | Wi-Fi 6 (802.11ax 2x2) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 integrerat |
| Webcam | HP TrueVision Full HD-webbkamera med dubbla mikrofoner |
| Kaiuttimet | DTS:X Ultra med dubbla högtalare |
| HDMI | En HDMI 2.1-utgång |
| Antal USB 3.2 Gen 1 typ A | Två portar |
| Antal USB 3.2 Gen 2 typ A | En port |
| Antal USB 3.2 Gen 2 typ C | En port |
| Akku | 6-kennon akku |
| Hiirimatto | Multitouch |
| Näppäimistö | Taustavalaistu numeronäppäimillä |
| Språklayout | Ruotsi, Tanska, Suomi, Norja |
| Paino | 2,4 kg |
| Leveys | 35.8 cm |
| Korkeus | 2.85 cm |
| Syvyys | 26.9 cm |
| Operativsystem | Windows 11 Home 64-bit kommer förinstallerat |
| Kielituki | Ruotsi, Tanska, Norja, Suomi, Englanti |
| Takuu | 12 kuukautta Hewlett-Packard |
| Ympäristöhyväksyntää | Energy Star |
| Most suitable use | Gaming |
| Product family | Computers |
| Product type | Laptop |

HP Omen 16-ap0811no är en kraftfull speldator för användare som vill spela de senaste titlarna med hög detaljnivå. Den 16-tum stora IPS-skärmen med 2.5K-upplösning ger skarpa bilder och breda betraktningsvinklar, medan det dedikerade RTX 5070-grafikkortet levererar flytande spelupplevelse i 1080p och högre upplösningar. Med 16 GB RAM och en snabb 1 TB SSD kan du snabbt starta spel och multitaska utan problem. Det bakgrundsbelysta tangentbordet gör det bekvämt att spela i mörkare miljöer, och datorn är redo för Windows 11 direkt vid start.